Spolecne do Terstu

 

Společně do Terstu a zpět / Od institucí k životu v komunitě

V týdnu od 13. do 19. května 2024 vyrazte ven na procházku nebo si zaběhat. Kdekoliv. Pomůžete tím sobě i druhým.

Společně s Vámi chceme urazit vzdálenost, která odpovídá trase do italského Terstu a zpět. Před padesáti lety právě zde v terstské léčebně zahájil psychiatr Franco Basaglia transformaci ústavního systému na komunitní služby a změnil tak navždy pohled na péči o lidi s duševními problémy. Na této cestě je naše společnost také.

Užijte si radost z pohybu

Fyzická aktivita přispívá k uvolňování endorfinů a endorfiny, hormony štěstí, pomáhají zlepšovat naše duševní zdraví. Snižují stres a pomáhají zahnat pocity úzkosti. Fyzický pohyb zvyšuje sebedůvěru a prospívá v mnoha dalších oblastech života. Užijte si radost z pohybu. Prospějete tím sobě a můžete motivovat i další.

Zážitky a fotky na sítích

Nainstalujte si do telefonu aplikaci Relive (je zdarma) a přidejte se do výzvy „Společně do Terstu a zpět“. Sdílejte zážitky, výhledy, zkušenosti, nesnáze i radosti z cest s fotkami či videi na sítích s hashtagem #1000kmprodusevnizdravi.

Od institucí k životu v komunitě

Na společné cestě pojďme diskutovat téma cesty, která je často mnohem delší a složitější, než cesta do Terstu a zpět. Pojďme se zamyslet nad cestou z instituce do života v komunitě. Jak se daří dostat z instituce? Jaké jsou na takové cestě bariéry a překážky? Co by pomohlo?

Sdílejte své komentáře přímo v aplikaci při publikování svých aktivit, nebo diskutujte na sociálních sítích pod příspěvkem s výzvou.

Akci pořádá FOKUS Česká Republika, ve spolupráci s Asociací komunitních služeb (AKS), v rámci Evropského týdne pro duševní zdraví. FOKUS a AKS poskytují sociální a zdravotní komunitní služby dospělým a dětem starším 12 let, aby mohli žít normální život tam, kde se jim líbí.

Odkaz na výzvu v aplikaci Relive: https://www.relive.cc/challenge/invite/2vjqmnqb6qeqwr

Více o tom, jak Franco Basaglia uzavřel psychiatrickou léčebnu v Terstu a umožnil návrat pacientů do běžného života se můžete dozvědět ve filmu Bylo jednou jedno město bláznů (zde odkaz https://www.zotaveni.cz/zotaveni-nazivo/165-bylo-jednou-jedno-mesto-blaznu

Nebo v publikacích Fokusu https://fokus-cr.cz/index.php/knihovna/file/376-terst-fact-otevreny-dialog-inspirace-pro-centra-dusevniho-zdravi

https://fokus-praha.cz/co-delame/pro-profesionaly/edice-marco-cavallo/svoboda-predevsim/

Více o potřebě transformovat psychiatrické nemocnice a velké sociální ústavy, tedy proč je potřeba deinstitucionalizace se můžete dozvědět v knihovně Fokusu ČR https://fokus-cr.cz/index.php/knihovna/category/42-reforma-pece-v-cr

A například v knize Za zdmi https://fokus-praha.cz/co-delame/pro-profesionaly/edice-marco-cavallo/za-zdmi/

 

 TDZ 2023

 

 

Stejně jako každý podzim, tak i letos od 10. září do 10. října  bude probíhat po celé České republice řada akcí v rámci osvětové kampaně Týdny pro duševní zdraví. Množství kulturních akcí, happeningů,  diskuzí, kulatých stolů a workshopů i dnů otevřených dveří bude vrcholit 10.října, který je Světovým dnem duševního zdraví. Letošním tématem tohoto svátku, vybraným Světovou federací pro duševní zdraví (WFMH), je nadmíru důležité motto: "„Duševní zdraví je všeobecným lidským právem“

Sledujte www.tdz.cz, kde jsou postupně zveřejňovány pozvánky na všechny akce v rámci kampaně. Ke kampani jsou srdečně zvány i další organizace a neziskovky, které podporují duševní zdraví a upozorňují na stigmatizaci lidí se zkušeností s duševním onemocněním. 

 

 

Srdečně Vás zveme na další zajímavé setkání nejen pro sociální podniky na téma SOCIÁLNÍ PODNIKÁNÍ V ZAHRANIČÍ  -  příklady úspěšných sociálních podniků

Webinář navazuje na řadu webinářů platformy sociálních podniků, zaměřených na konkrétní oblast podnikání. Jako obvykle bude webinář především diskusní. Chceme sdílet praktické zkušenosti se sociálními podniky ze zahraničí na téma: zaměstnávání lidí s duševním onemocněním, oblasti podnikání, podpora a rozvoj sociálního podnikání z oblasti veřejné sféry a řada dalších témat. 

Termín: 14. 10. 2021, 13 - 15 hod

Webinář je zdarma a je zajištěno tlumočení.

Program:
            Sociální podnikání – situace v zahraničí
            Příklady praxe – videa, diskuze
            Diskuze

Odkaz ke připojení k webináři na zoom: https://us06web.zoom.us/j/87583764907
Budeme moc rádi, když nám předem potvrdíte svou účast na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Partneři:
CEFEC, https://socialfirmseurope.eu/
Asociace komunitních služeb, http://www.askos.cz/
TESSEA, https://www.tessea.cz/cz/

Pozvánka s detailním programem je ke stažení ZDE.

 

Seminář  Aktivní život pro duševní zdraví” je jednodenní závěrečnou akcí mezinárodního projektu In-ALMH. Seznámíme se s příklady dobré praxe u nás i u sousedů v zahraničí a budeme diskutovat o přínosech pohybu pro duševní zdraví. Nebudou chybět osobní zkušenosti lidí, kterým pohyb pomáhá nejen cítit se fit na těle, ale především na duši. Během semináře vám představíme výstupy mezinárodního projektu INALMH (Inter-active Platform for Mental Health) a bude spousta příležitostí na praktické ukázky vhodných pohybových aktivit. 

Seminář doporučujeme všem profesionálům v péči o duševní zdraví, peer pracovníkům, dobrovolníkům i lidem s vlastní zkušeností s problémy s duševním zdravím. Všem, kteří se chtějí dozvědět či naučit, jakým způsobem je možné do života nenásilně a dobře začlenit více pohybu a aktivity.