TDZ 2023

 

 

Stejně jako každý podzim, tak i letos od 10. září do 10. října  bude probíhat po celé České republice řada akcí v rámci osvětové kampaně Týdny pro duševní zdraví. Množství kulturních akcí, happeningů,  diskuzí, kulatých stolů a workshopů i dnů otevřených dveří bude vrcholit 10.října, který je Světovým dnem duševního zdraví. Letošním tématem tohoto svátku, vybraným Světovou federací pro duševní zdraví (WFMH), je nadmíru důležité motto: "„Duševní zdraví je všeobecným lidským právem“

Sledujte www.tdz.cz, kde jsou postupně zveřejňovány pozvánky na všechny akce v rámci kampaně. Ke kampani jsou srdečně zvány i další organizace a neziskovky, které podporují duševní zdraví a upozorňují na stigmatizaci lidí se zkušeností s duševním onemocněním. 

 

 

Srdečně Vás zveme na další zajímavé setkání nejen pro sociální podniky na téma SOCIÁLNÍ PODNIKÁNÍ V ZAHRANIČÍ  -  příklady úspěšných sociálních podniků

Webinář navazuje na řadu webinářů platformy sociálních podniků, zaměřených na konkrétní oblast podnikání. Jako obvykle bude webinář především diskusní. Chceme sdílet praktické zkušenosti se sociálními podniky ze zahraničí na téma: zaměstnávání lidí s duševním onemocněním, oblasti podnikání, podpora a rozvoj sociálního podnikání z oblasti veřejné sféry a řada dalších témat. 

Termín: 14. 10. 2021, 13 - 15 hod

Webinář je zdarma a je zajištěno tlumočení.

Program:
            Sociální podnikání – situace v zahraničí
            Příklady praxe – videa, diskuze
            Diskuze

Odkaz ke připojení k webináři na zoom: https://us06web.zoom.us/j/87583764907
Budeme moc rádi, když nám předem potvrdíte svou účast na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Partneři:
CEFEC, https://socialfirmseurope.eu/
Asociace komunitních služeb, http://www.askos.cz/
TESSEA, https://www.tessea.cz/cz/

Pozvánka s detailním programem je ke stažení ZDE.

 

Seminář  Aktivní život pro duševní zdraví” je jednodenní závěrečnou akcí mezinárodního projektu In-ALMH. Seznámíme se s příklady dobré praxe u nás i u sousedů v zahraničí a budeme diskutovat o přínosech pohybu pro duševní zdraví. Nebudou chybět osobní zkušenosti lidí, kterým pohyb pomáhá nejen cítit se fit na těle, ale především na duši. Během semináře vám představíme výstupy mezinárodního projektu INALMH (Inter-active Platform for Mental Health) a bude spousta příležitostí na praktické ukázky vhodných pohybových aktivit. 

Seminář doporučujeme všem profesionálům v péči o duševní zdraví, peer pracovníkům, dobrovolníkům i lidem s vlastní zkušeností s problémy s duševním zdravím. Všem, kteří se chtějí dozvědět či naučit, jakým způsobem je možné do života nenásilně a dobře začlenit více pohybu a aktivity.

AKS a FOKUS ČR vydávají u příležitosti blížícího se Světového dne pro duševní zdraví (10.10.) odmítavé prohlášení ke Stanovisku APSS (Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, z.s.), NRZP (Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, z.s.) a RS (Rady seniorů ČR, z.s.)  k deinstitucionalizaci v ČR. Obě organizace se tímto zároveň připojují k reakci Jednoty pro deinstitucionalizaci (www.jdicz.eu)

Světový den duševního zdraví připadá každoročně na 10. října. Tradice se zrodila v roce 1992 jako jedna z aktivit Světové  federace pro duševní zdraví (World Federation for Mental Health WFMH).  Hlavním tématem Světového dne duševního zdraví v roce 2020 je: "Duševní zdraví pro všechny / Větší investice - Lepší přístup / Všichni, Všude". V materiálech vydaných k tomuto dni se mj. hovoří i o potřebě deinstitucionalizace péče! (https://wfmh.global/world-mental-health-day-2020/)   

Celé znění Stanoviska ZDE.